Struny do gitary ranking

Nawet dla początkujących muzyków powinno być oczywiste to, że struny założone na gryf gitary, po jakimś czasie się zużywają. Aby móc dalej cieszyć się znakomitym brzmieniem swojego instrumentu, koniecznie będzie wymienienie struny w gitarze na nowe. Czym kierować się wybierając odpowiedni komplet strun do gitary? Dowiesz się tego z naszego przewodnika zakupowego.

Jakie struny do gitary akustycznej? Jakie struny do gitary klasycznej? Jakie struny do gitary basowej?

Rodzaj posiadanego instrumentu ma decydujący wpływ na to, jaka struna do gitary będzie najlepsza. W przypadku gitary akustycznej, zestaw do założenia na gryfie, będzie prezentował się inaczej niż ten, który będzie odpowiedni dla użytkownika gitary elektrycznej. Struny do gitary basowej, akustycznej i klasycznej różnią się między sobą przede wszystkim materiałem, z którego są wykonane i jakie brzmienie oferują (ciepłe i spokojne czy też bardziej wyraziste). Już przy zakupie pierwszego instrumentu, na którym rozpoczniemy swoją naukę gry, warto zaopatrzyć się w dodatkowy komplet strun gitarowych. Profesjonaliści uważają, że wymiana strun w gitarze klasycznej powinna mieć miejsce jeszcze zanim pojawi się na nich korozja lub zetrze się pokrywająca je oliwka. Jeśli w tym momencie nie zastąpimy ich nowymi, może dojść do zniszczenia progów. Naprawa tego elementu gitary jest znacznie droższa niż cena zakupu nowych strun w sklepie.

Grubość strun, nazwy strun w gitarze

Przy wyborze nowych strun do gitary klasycznej, akustycznej i elektrycznej, warto mieć na uwadze ich grubość. Im będą cieńsze i miękkie, tym łatwiej będzie je zerwać. Jeśli zdecydujemy się na komplet grubszy, z pewnością okaże się trwalszy. Osoby początkujące, które dopiero zaczynają swoją przygodę z instrumentem, powinny mieć jednak na uwadze to, że takie struny łatwiej uszkodzą skórę na opuszkach palców, dlatego lepszym pomysłem wydaje się wybór tych cieńszych. Dociskanie ich do gryfu nie będzie wymagać aż tak dużej siły, a palce nie będą się męczyć w szybkim tempie.

Szukając strun odpowiedniej grubości, warto zwrócić uwagę na oznaczenia podane w calach, znajdujące się na opakowaniu. Dostarczają one informacji odnośnie tego, jak grube są poszczególne żyłki. Pierwsze oznaczenie dotyczyć będzie struny najbardziej cienkiej, a ostatnie, tej najgrubszej. Dla dzieci rekomendowane są struny, których pierwsza żyła ma rozmiar 010. Dla początkujących, dorosłych gitarzystów odpowiednie będą te z oznaczeniem 011. Dużo łatwiej będzie docisnąć je do gryfu, dzięki czemu można będzie szlifować poszczególne techniki i podnosić swoje umiejętności. Profesjonaliści, szczególnie ci, którzy grają na gitarach akustycznych, najczęściej decydują się na takie komplety strun, w których najcieńsza ma rozmiar minimum 012. W przypadku gitar elektrycznych z powodzeniem można założyć na nie zestaw cieńszy np. 008, który zapewni odpowiednio wyraźne brzmienie.

Owijka i materiał wykonania

Struny do gitary akustycznej, które można znaleźć w sklepach mogą mieć owijki okrągłe, półokrągłe, owalne, szlifowane oraz płaskie. Zdecydowanie najchętniej wybierane są komplety z owijkami okrągłymi (roundwound), dlatego, że zapewniają one selektywne i dźwięczne brzmienie. Mają one jednak jedną wadę – sprawiają, że progi szybciej się zużywają i są znacznie mniej trwałe niż inne. Ma to związek z tym, że szczeliny owijki przepuszczają zanieczyszczenia, które gromadzą się na palcach. Jeśli zależy nam na uzyskaniu brzmienia mniej typowego, warto kupić w sklepie struny z owijką płaską lub szlifowaną. Ich gładkie wykończenie nie tylko ułatwia grę początkującym, ale również gwarantuje mniej słyszalny odgłos przesuwania palców.

Struny do gitary akustycznej cechują się stalowym rdzeniem i owijką wykonaną z brązu. Oznaczone są one zwykle liczbami, które obrazują proporcje metali wykorzystanych do stworzenia stopu. Jeśli struny mają większą odporność na korozję, zwykle znajduje się w nich domieszka fosforu. W przypadku struny do gitary basowej najczęściej stosuje się stal niklową, a owijkę poddaje się obróbce technicznej, która ma sprawić, że będzie się lepiej trzymała.

Rodzaje naciągu w strunach gitarowych oraz łatwość podczas zakładania

Nie ulega wątpliwości, że samodzielna wymiana strun w gitarze nie jest zadaniem łatwym. Jeśli stary komplet zmienimy na taki, który ma podobną grubość, proces ten nie powinien jednak przysporzyć nam wielu problemów. Decydując się jednakna struny grubsze, konieczne może okazać się rozpiłowanie rowków w siodełku, które znajduje się przy główce gitary. Wybierając najlepsze struny do gitary klasycznej, zwróćmy uwagę na ich naciąg. Niektóre z nich (np. low tension, normal tension) łatwo będzie dociskać do progu. Struny hard tension są natomiast twardsze i głośniejsze.

Ranking – najlepsze struny do gitary

W gitarze może być wymieniony cały komplet strun lub pojedyncza struna do gitary, która uległa zużyciu. Cena całego kompletu, pochodzącego od dobrego producenta, będzie przekraczać 40 zł. Bardziej ekonomicznym pomysłem wydaje się wymiana pojedynczych strun, z których każda będzie kosztować średnio od 2 do 50 zł. Poniżej znajduje się lista rekomendowanych przez nas kompletów, których zakup z pewnością będzie można uznać za udany. Sklep muzyczny, szczególnie ten dobry, powinien posiadać je w swoim asortymencie.

Pengano Blue OEM Light 1253 – struny do gitary akustycznej

Struny te przeznaczone są do gitary akustycznej, chociaż można je założyć również na niektóre gitary klasyczne. Są to struny do gitary akustycznej low tension ,charakteryzujące się niskim naciągiem. Będą one odpowiednie dla osób początkujących. Komplet ten zrobiony jest ręcznie, dzięki czemu cechuje się niezwykłą precyzją wykonania. Posiada on domieszkę brązu, który zapewnia ciepły dźwięk. W skład zestawu dostępnego w sklepie wchodzi 6 żyłek, dwie kolorowe kostki do gry oraz podręczna rozpiska akordów gitarowych. Struny są miękkie i nie podrażniają opuszków palców podczas gry.

D’Addario EJ-27N – struny do gitary klasycznej

Struny te będą odpowiednie do gitar klasycznych, można je kupić w niemal każdym dobrym sklepie muzycznym. Posiadają one naciąg normalny, dzięki czemu sprawdzą się w przypadku gitarzystów średnio-zaawansowanych, którzy wypracowali już kontrolę nad gitarą i własną grą. Komplet posiada 6 strun wykonanych z nylonu, wśród nich znajdują się trzy żyłki wiolinowe, które zostały specjalnie wyszlifowane w celu wyrównania. Struny te nadają gitarze głębokiego brzmienia. 

Ernie Ball 2221 – struny do gitary basowej i elektrycznej

Struny do gitary elektrycznej Ernie Ball 2221 doskonale sprawdzą się podczas profesjonalnych występów. Tuż po ich założeniu przystosowują się do codziennego użytku oraz stają się odpowiednio napięte. W skład zestawu wchodzi 6 strun, wykonany jest on z cyny, a owijka ze stali niklowanej stanowiącej ochronę przed korozją i gwarantującą długie użytkowanie. Struny mają miękkie i metaliczne brzmienie, które pięknie wydobywa się przez wzmacniacze. W sklepie można je kupić za około 25 zł.

Dodaj komentarz