Jaką kupić gitarę elektryczną?

Jeśli chcesz nauczyć się grać na gitarze muzykę utrzymaną w różnorodnych stylach – wybór gitary elektrycznej może być dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Bardzo często mówi się o tym, że naukę gry na gitarze powinno się rozpocząć od gitary klasycznej lub ewentualnie akustycznej. Modele elektryczne również sprawdzą się podczas zdobywania pierwszych umiejętności – są one zdecydowanie łatwiejsze do nauki niż gitary klasyczne, gdyż nie niosą ze sobą konieczności tak dokładnego dociskania kolejnych akordów. Jaką gitarę elektryczną kupić, aby spełniła ona wszelkie oczekiwania i dawała przyjemność z gry?

Korpus gitary elektrycznej - jaka gitara elektryczna na początek?

Różne kształty i rozmiary w danych modelach przekładają się na brzmienie całego instrumentu. Jeśli zdecydujesz się na gitarę elektryczną z korpusem z cienkimi ściankami – brzmienie poszczególnych dźwięków będzie dłuższe, jeśli wybierzesz natomiast model z korpusem z grubymi ściankami – przeciwnie. W gitarach elektrycznych spotykamy się np. z korpusem full hollow body, który cechuje się wieloma otworami rezonansowymi i zapewnia tzw. brzmienie okrągłe, wykorzystywane bardzo często w muzyce jazzowej. Solid body jest bez wątpienia najbardziej uniwersalnym kształtem gitary, nie posiadającym żadnych otworów rezonansowych, więc dźwięk odbija się od drewna i możliwe jest granie na niej wszystkich gatunków muzycznych. Korpusy semi hollow łączą w sobie brzmienie full hollow body i solid body.

Korpusy w gitarach elektrycznych najczęściej wykonywane są z drewna. Zależnie od tego, jakiego rodzaju ono będzie – brzmienie instrumentu będzie inne. I tak na przykład drewno agathis nadaje brzmienie lekkie, jesion mocne i głębokie w przypadku niskich i średnich dźwięków, klon zapewnia dźwięk wysoki i mocny. lipa skupiony na środkowym paśmie, mahoń mocny dźwięk z naciskiem na dolne i środkowe pasmo, olcha zapewnia brzmienie równomierne, a topla akcentuje tony niskie. Najlepszych rozwiązaniem podczas wyboru gitary elektrycznej będzie próbna gra, która pokaże, czy brzmienie które możesz uzyskać na konkretnych rodzajach drewna, spełnia Twoje oczekiwania.

Mostek, długość menzury, podstrunnica - gitara elektryczna dla początkujących

Metalowa część, która łączy ze sobą korpus gitary oraz struny, to mostek. Jego zadaniem jest przesyłanie drgań i wydobywanie dźwięku. W gitarach elektrycznych (typu semi hollow oraz hollow body) najczęściej można spotkać mostki stałe (inaczej Fixed), które odpowiadają za długi czas wybrzmiewania dźwięku. Mostek Floyd Rose, czyli ruchomy dwustronny, cechuje się dość skomplikowaną regulacją i odpowiada za zmianę wajchy dźwięków przez ich podwyższanie i obniżanie się. Można na nim wprowadzać struny w wibracje, powstaje wówczas metaliczny dźwięk. Kolejnym rodzajem mostków, który pojawia się w gitarach elektrycznych jest mostem ruchomy jednostronny (Vintage Tremolo), który ma za zadanie obniżać wajchy dźwięków.

Odległość między mostkiem, a siodełkami strun określa element zwany menzurą. Na podstawie jej długości ustala się położenie poszczególnych progów. Najbardziej popularne są modele, w których długość menzury wynosi 648 mm. Im będzie ona dłuższa, tym progi będą bardziej rozłożone, a w konsekwencji gra trudniejsza i struny bardziej sprężyste.

Drewniane listwa, która zamontowana jest na górnej stronie gryfu gitar i połączona z korpusem instrumentu, to podstrunnica. Przyczepia się do niej metalowe sztabki, które określają progi (najczęściej jest ich 21, 22 lub 24). W kwestii wyboru najlepszego rozwiązania warto wziąć pod uwagę to, że im więcej progów będzie miała gitara elektryczna, tym większe będą możliwości instrumentu w kwestii brzmienia. Istotna będzie również krzywizna podstrunnicy. Najczęściej można spotkać modele cechujące się kątem nachylenia 16 stopni, a te, które posiadają wyższy kąt nachylenia nazywane są gitarami wyścigowymi.

Przetworniki i dodatkowy sprzęt

Elementem, który odpowiada za konwertowanie wibracji strunowych do sygnałów elektrycznych jest przetwornik. Za jego pomocą uzyskujemy charakterystyczny dla gitar elektrycznych dźwięk i występują w dwóch różnych wariantach. Pierwszy z nich – Humbucker – jest rozwiązaniem najbardziej uniwersalnym i można na nim uzyskać mocne i głębokie brzmienie, dlatego sprawdzi się w przypadku muzyki metalowej. Przetwornik typu Single zapewnia stały, acz dość cichy dźwięk, który może okazać się niezauważalny podczas grania na lekkim i średnim kanale. Jeśli zestawimy go z kanałem ciężkim, może się okazać, że dźwięk gitary będzie nieprzyjemny, dlatego też nie są one rekomendowane dla osób, które chcą grać muzykę metalową czy hard rockową. Przetworniki można podzielić również na aktywne i pasywne. Pierwsze z nich potrzebują zasilania aby wydobyć z gitary jakikolwiek dźwięk, przynajmniej o napięciu 9V. Ich zaletą jest to, że niezależnie od mocy dźwięk nie będzie ulegał zmianie, a stanie się znacznie bardziej czysty, a szumy zostaną wyeliminowane. Przetworniki pasywne zmieniają dźwięk zależnie od wzrostu mocy, ale doskonale sprawdzają się w muzyce bardziej spokojnej, jazzowej czy bluesowej.

Aby móc cieszyć się grą na gitarze elektrycznej, koniecznie trzeba dokupić do niej dodatkowe akcesoria. Niezbędne będą wzmacniacze, który za pomocą energii pozwolą Ci wydobyć z gitary dźwięk. Aby zabezpieczyć sprzęt przed upadkiem i zniszczeniem, należy również kupić takie akcesoria jak stojak na gitarę oraz pokrowiec, który ułatwi transport instrumentu i ochroni go przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Gitara elektryczna cena - przewodnik zakupowy

Cena gitary elektrycznej zdeterminowana jest w szczególności rodzajem instrumentu oraz jakością jego wykonania. Co prawda da się znaleźć modele za około 400 zł, jednak nie rekomendujemy zakupu tak tanich modeli, gdyż ich jakość budzi wiele zastrzeżeń, tym bardziej, że często dołączone są również akcesoria. Bardzo ważny jest dobry jakościowo sprzęt, który jednocześnie znakomicie prezentuje się od strony wizualnej. Nie trzeba od razu decydować się na kultowe modele od firmy Ibanez, dobrą gitarę można kupić w sklepie już za około 1000 zł.

Tanie gitary elektryczne w cenie do 1000 zł

Yamaha Pacifica 112V OVS

Gitara elektryczna Yamaha Pacifica 112V OVS to model, który zapewnia jasne i czyste brzmienie o świetnej projekcji. Instrument ten posiada funkcję Coil Tap, która zapewnia szeroki zakres możliwości brzmieniowych. Szybkie przełączenia pomiędzy brzmieniami przystawek umożliwiają przełączniki w pokrętle. Przystawka zamontowana jest bezpośrednio do korpusu, przez co przechwytuje jego rezonans i zapewnia dynamiczne brzmienie.

Epiphone Les Paul Special II EB

Na popularność gitary elektrycznej Epiphone Les Paul Special II EB wpływa przede wszystkim jej korzystna cena oraz to, że będzie ona dobrym instrumentem dla dzieci. Model ten posiada mahoniowy gryf, palisandrową podstrunnicę, przetwornik o chromowanych wykończeniach i oferuje brzmienie w stylu vintage. Z pewnością spełni on oczekiwania początkujących gitarzystów i zachęci do dalszego podnoszenia swoich umiejętności.

Fender Squier Bullet Stratocaster Tremolo RW Brown Sunburst

Ten model gitary elektrycznej pochodzi z oddziału legendarnego już producenta – firmy Fender. Jest to typowy Stratocaster, który posiada standardowy układ przetworników. Brzmienie tego instrumentu jest jasne i czyste, dzięki czemu idealnie sprawdzi się do gry bluesa, jazzu, rocka, country czy muzyki alternatywnej. Gitara ta będzie znakomitym wyborem dla początkujących gitarzystów, gdyż gwarantuje dobry stosunek ceny do jakości.

Cort KX5 BKM

Gitara elektryczna Cort KX5 BKM to model zaprojektowany z myślą o nowoczesnych gitarzystach, którzy zwracają uwagę na sprawdzone, klasyczne wzornictwo. Gitara posiada korpus z podwójnym wycięciem, dzięki czemu zapewnia łatwy dostęp do najwyższych pozycji w 24-progowej podstrunnicy. Oferuje ona mocne brzmienie i dobrze prezentuje się od strony wizualnej, dzięki czemu z pewnością spełni oczekiwania początkujących i średnio-zaawansowanych gitarzystów.

Gitary elektryczne w cenie do 2000 zł

Epiphone Les Paul Standard EB

Gitara elektryczna Les Paul wyposażona jest w dobrej jakości elektronikę oraz sprawdzone i uznane wśród gitarzystów patenty takie jak mostek Tune-o-matic, przetworniki (dwa) typu Alnico Classic Humbucker czy trójpozycyjny przełącznik oraz dwa potencjometry głośności i tonu. Wykonana jest ona z połączenia drewna klonowego i mahoniowego, posiada jednocześnie wmontowane w korpus przystawki zapewniające mięsiste brzmienie. Model ten z pewnością przypadnie do gustu początkującym gitarzystom, ale jest dobrym wyborem również dla profesjonalistów.

Vintage V100AFD

Gitara elektryczna Vintage V100AFD wyróżnia się na tle konkurencji piękną estetyką. Posiada wykonany z litego mahoniu korpus z wyciętą nakładką oraz fornirem z klonu płomienistego. Całość została oprawiona drewnem w kolorze kości słoniowej i wiśniowym tyłem, co prezentuje się naprawdę znakomicie. W modelu tym zastosowano klucze i mostek Wilkinsona. W zestawie znajdują się również chromowane straplocki, które pozwalają grać solówki.

Epiphone G 400 PRO EB

Gitara elektryczna Epiphone SG wyposażona została w najnowszy przetwornik Alnico Classic PPR oraz potencjometry Push/Pull. Na tym modelu grali tacy artyści jak Tony Iommi, Eric Clapton czy Pete Townshend. Korpus gitary wykonany jest z litego mahoniu i jest znakomicie wyposażony, dzięki czemu gwarantuje stabilność podczas dynamicznego grania. Podstrunnica z palisandru tworzy podstawę dla 24 progów medium-jumbo.

Fender Modern Player Telecaster Plus

Gitara elektryczna Fender Modern Player Telecaster Plus jest modelem nietypowym, gdyż zastosowano w niej trzy przetworniki, wliczając w to humbucker, który znalazł się przy mostku. Zapewnia ona wiele opcji brzmieniowych, gdyż posiada funkcję rozłączenia cewek humbuckera. Wyróżnia ją ponadto świetny wygląd wizualny.

Dodaj komentarz