Jaka gitarę wybrać dla początkujących

​Początkujący gitarzyści stają przed wyborem instrumentu, na którym będą szlifować swoje umiejętności. Pierwszą i podstawową kwestią, nad którą muszą się zastanowić to typ gitary, który będzie najbardziej odpowiedni. Do wyboru jest gitara klasyczna, gitara akustyczna i elektryczna, a każda z nich oferuje inne brzmienie i lepiej sprawdzi się w przypadku różnych rodzajów muzyki.

Gitara dla początkującego - klasyczna, akustyczna czy elektryczna?

jaka gitara na początekGitara klasyczna będzie dobrym dla osoby początkującej, która planuje skupić się na grze palcami i podoba jej się brzmienie muzyki klasycznej czy utworów flamenco. Jej największą zaletą jest to, że jest stosunkowo lekka i oferuje ciepłe, miękkie i basowe brzmienie. Gitary klasyczne posiadają zwykle nylonowe struny, które ułatwiają naukę wydawania czystych dźwięków na progach. Początkujący gitarzyści często mają problem z bolącymi opuszkami palców, a wybór tego rodzaju instrumentu powinien zminimalizować tego rodzaju dolegliwości. Kolejną zaletą wyboru klasyka na pierwszą gitarę dla osoby początkującej jest to, że posiada ona szeroki gryf, który ułatwia dociskanie wybranych strun, bez tłumienia tych sąsiednich. Zapewnia to większe odstępy pomiędzy poszczególnymi strunami, dzięki czemu każdy dźwięk ma większe szansę wybrzmieć dokładnie w takiej formie, jaka zostanie mu nadana. Jeśli jednak instrument ma służyć do grania muzyki rozrywkowej, która oparta jest na akordach i grą kostką, lepszym wyborem wydaje się gitara akustyczna. Wydaje się, że gitara klasyczna to najlepsza gitara dla początkujących.

gitara dla początkującychGitara akustyczna to instrument, który doskonale sprawdza się jako akompaniament na koncertach akustycznych. Jego brzmienie tworzy piękne tło dla wokalu, dlatego też, zastanawiając się więc jaką gitarę wybrać, warto przeanalizować pod tym kątem gitarę akustyczną i postawić ją w opozycji gitary klasycznej. Używając kostki, przeznaczonej do gry na gitarze akustycznej, można uzyskać metaliczne i czyste brzmienie, które gwarantują metalowe struny. Jeśli osoba początkująca zdecyduje się na wybór akustyka, będzie mogła uczyć się grać na gitarze wieloma różnymi technikami – nie tylko wspomnianą kostką, ale również pazurkami czy palcami. Szerokość gryfu w tym przypadku jest mniejsza niż w gitarze klasycznej, jednak materiał z którego wykonane są struny może powodować na początku problemy z bolącymi palcami. Gitary akustyczne są zwykle cięższe niż gitary klasyczne i większe rozmiarowo. Zaletą wyboru tego rodzaju gitary może być również to, że zdecydowanie łatwiej będzie się przesiąść z niej do gitary elektrycznej, która pięknie komponuje się z muzyką z gatunku rock.

gitary dla początkującychWybór gitary elektrycznej na początek przygody z instrumentem, wydaje się być kiepskim pomysłem, gdyż jest ona zbyt miękka, dzięki czemu właściwie nie ma szans na wyrobienie sobie opuszków i przystosowania ich do profesjonalnej gry na innym rodzaju gitary. Jeśli chcemy umieć również grać na gitarze akustycznej czy klasycznej, od nich powinna zacząć się nauka. Kolejną cechą, która sprawia, że gitara elektryczna nie jest rekomendowana dla amatorów jest to, że ciężej na niej uzyskać satysfakcjonujące brzmienie, gdyż słychać na niej każde najdrobniejsze potknięcie. Konieczne jest również dokupienie do niej wzmacniacza, co nie tylko zwiększa jej koszt, ale równocześnie sprawia, że bez dostępu do prądu (np. na ognisku) niemożliwe będzie zagranie na niej.  Idealnie sprawdzi się ona jednak podczas gry na gitarze muzyki rock czy innych cięższych brzmień, szczególnie, jeśli dokupimy do niej odpowiednie akcesoria.

Jaka gitara dla dziecka?

jaka gitara dla początkującychWybierając odpowiednią gitarę dla dziecka po pierwsze musimy wziąć pod uwagę jego wzrost, gdyż instrument powinien być dostosowany do szerokości jego rozłożonych ramion. Dziecko powinno bez problemu sięgać nie tylko strun, ale również gryfu – bez przybierania pozycji nienaturalnej, która szybko zacznie je męczyć. Mimo tego, że dziecko rośnie, gitara dla dzieci nie powinna być większa niż ta odpowiednia w tym właśnie momencie. Na zbyt dużej gitarze nie będzie się dało dobrze grać i może ona zniechęcić malucha do szlifowania swoich umiejętności i odebrać mu całą przyjemność z odgrywania dźwięków. Dla dzieci, których wzrost nie przekracza 110 cm najlepsza będzie gitara w rozmiarze 1/4, dla tych o wzroście 110-120 cm rekomendujemy wybór gitary 1/2, gitara dla dzieci 3/4 sprawdzi się w przypadku tych, których wzrost nie przekracza 150 cm. Warto zabrać je do sklepu, w którym będzie mogło przyłożyć do siebie gitarę i przekonać się, jak leżą np. gitary dla dzieci 3/4. Pozwoli to sprawdzić, czy jest ono w stanie docisnąć struny do gryfu w pozycji siedzącej oraz czy pudło rezonansowe opiera się o uda. Nawet, jeśli finalnie zakup odbędzie się przez internet, pozwoli to zorientować się, jaki instrument jest najlepszy i wybrać ten, którego cena będzie wymierna do jakości.

jaka gitara dla dzieckaDokonując wyboru gitary dla początkujących, a już szczególnie dla dziecka, warto sprawdzić, jakie ma ona struny. Struny metalowe co prawda oferują ciekawsze brzmienie, jednak mogą one skutecznie zniechęcić malucha do gry, gdyż miękka skóra opuszków palców może zostać szybko poprzecinana, a towarzyszący temu ból ma szansę zniechęcić dziecko do dalszej gry na gitarze. Lepiej będzie zdecydować się na struny nylonowe, które są bardziej miękkie i lepsze na początku. Zdecydowanie kiepskim pomysłem wydaje się kupowanie instrumentu najtańszego – szerszy gryf, większy ciężar czy bardziej zaokrąglone pudło rezonansowe, to cechy najczęściej warunkujące to, że cena jest niższa. Na pytanie, gitara dla początkujących dzieci – jaka powinna być jej cena? – odpowiedź jest tylko jedna – cena gitary klasycznej powinna iść w parze z jakością instrumentu.

3 komentarze do wpisu „Jaka gitarę wybrać dla początkujących”

  1. Ja mam Kantare Dolce C i jest to naprawdę dobrej klasy instrument świetnie nadający się do edukacji. Super brzmi, dobrze trzyma strój i do tego cena jest dość umiarkowana.

    Odpowiedz
  2. Teraz można kupić naprawdę dobry instrument za nieduże pieniądze. Ja gram na akustycznej Be Joe Napoli. Bardzo mocne wyraziste brzmienie ma ta gitara i jak dla mnie jest świetna. Polecam wszystkim tym, co mają ograniczone zasoby finansowe a chcą mieć dobry instrument.

    Odpowiedz
  3. Moim zdaniem chyba najrozsądniej rozpocząć naukę od gitary klasycznej. Nylonowe struny są przyjazne dla palców. Ja mojej 11 letniej córce kupiłam gitarę klasyczną Be Joe w rozmiarze 3/4. Razem z pokrowcem zapłaciłam 329 zł, tak więc nieduże pieniądze jak za instrument, który tak dobrze brzmi i nadaje się do edukacji.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz