Każdy amator gry na gitarze powinien dbać o swój instrument. Podstawą jest to, aby uważać, żeby lakier nie był zarysowany, a cały sprzęt był przechowywany w bezpiecznym miejscu. Konserwacja gitary akustycznej i każdej innej, nie ogranicza się jednak wyłącznie do tych czynności. Zadbany instrument to taki, który jest czysty. Warto pielęgnować również akcesoria do gitary, takie jak efekty czy wzmacniacze.
Jak konserwować gitarę? Podstawowe wskazówki
Zanim zaczniemy grać i ćwiczyć grę na swojej gitarze powinniśmy umyć dłonie, gdyż ta prosta czynność wpływa na żywotność strun i gryfu, wydłużając ją nawet kilkukrotnie. Ważna jest tu również kwestia przechowywania samego sprzętu – gitary akustyczne i wszystkie inne powinny znajdować się daleko od grzejników i innych źródeł ciepła. Poddanie ich działaniu wysokiej temperatury sprawi, że wiosło będzie wysychało i może dojść do jego wypaczenia. Kiedy musimy przenieść gitarę z miejsca w miejsce i poddać ją działaniu zmiennych temperatur, lepiej, jeśli przeniesiemy ją w pokrowcu i pozostawimy w nim na kilka minut, dzięki czemu stopniowo nabierze temperatury otoczenia. Pomieszczenie, w którym ją przechowujemy powinno posiadać odpowiednią wilgotność (ok. 50%).
Konserwowanie podstrunnicy
Przynajmniej raz na dwa/trzy miesiące powinniśmy dokładnie oczyścić ze wszystkich zgromadzonych zanieczyszczeń podstrunnicę gitary, która jest narażona na największe zużycie. Jeśli korzystamy z gitary częściej, pielęgnowanie podstrunnicy również powinno mieć miejsce z większą częstotliwością. Do czyszczenia podstrunnicy możesz wykorzystać środki przeznaczone do jej konserwacji , jak na przykład Dunlop 65 LEMON OIL, który idealnie sprawdzi się podczas czyszczenia gitar hebanowych i palisandrowych, a jednocześnie jego cena jest przystępna. Działa on nawilżająco, usuwa z podstrunnicy zanieczyszczenia, a przy tym pozostawia warstwę ochronną, która zapobiega dalszemu gromadzeniu się brudu. Nie należy jednak używać go zbyt często i w takich gitarach, których cena nie była zbyt wysoka, gdyż z czasem środek może zmienić strukturę drewna i zabrać gitarze rezonans, a podstrunnica może zostać uszkodzona.
Konserwacja gryfu gitarowego oraz pudła rezonansowego
Bez wątpienia to podstrunnica jest tym elementem gitary, który brudzi się najłatwiej. Gryf, oraz pudło znacznie łatwiej utrzymać w czystości, jednak warto również zadbać o ich czystość. Elementy te można po prostu przetrzeć zwilżoną ściereczką z mikrofibry. Alternatywą wydaje się być wykorzystanie w tym celu również jakiegoś łagodnego detergentu (np. mleczka do mebli). Użycie silnych środków chemicznych może spowodować zniszczenie powłoki lakieru i korpusu, dlatego warto ich unikać. Dunlop 65 Bodygloss jest specjalistycznym woskiem, pozyskiwanym z brazylijskiej palmy, który perfekcyjnie sprawdzi się w tej roli. Jego zadaniem jest bowiem pozostawienie na gryfie i pudle warstwy ochronnej, zamaskowanie drobnych zarysowań i pęknięć oraz nawilżenie. Środka tego należy używać z umiarem, aby nie uszkodzić swojego instrumentu i jego korpusu.
Jak zadbać o struny?
Struny gitarowe zużywają się najszybciej – kwestia ta nie pozostawia żadnych wątpliwości, czyszczenia strun powinniśmy dokonywać regularnie. Jeśli nie dbamy o nie wystarczająco, można je w każdym momencie po prostu wymienić. Aby jednak je wyczyścić i odświeżyć, bez konieczności kupowania nowych, można je ugotować we wrzącej wodzie, jednak wydaje się, że mogą one wówczas stracić swoje pierwotne brzmienie i za jakiś niedługi czas po prostu ulec zniszczeniu. Alternatywą wydaje się być skorzystanie ze środka Dunlop Ultraglide 65, który chroni struny przed brudem i korozją, a jednocześnie sprawia, że są one bardziej gładkie . Regularne używanie tego środka wydłuża żywotność strun i pomaga utrzymać ich dźwięczne brzmienie, a samo czyszczenie jest szybkie, łatwe i bezproblemowe.