Metalowa część, która łączy ze sobą korpus gitary oraz struny, to mostek. Jego zadaniem jest przesyłanie drgań i wydobywanie dźwięku. W gitarach elektrycznych (typu semi hollow oraz hollow body) najczęściej można spotkać mostki stałe (inaczej Fixed), które odpowiadają za długi czas wybrzmiewania dźwięku. Mostek Floyd Rose, czyli ruchomy dwustronny, cechuje się dość skomplikowaną regulacją i odpowiada za zmianę wajchy dźwięków przez ich podwyższanie i obniżanie się. Można na nim wprowadzać struny w wibracje, powstaje wówczas metaliczny dźwięk. Kolejnym rodzajem mostków, który pojawia się w gitarach elektrycznych jest mostem ruchomy jednostronny (Vintage Tremolo), który ma za zadanie obniżać wajchy dźwięków.
Odległość między mostkiem, a siodełkami strun określa element zwany menzurą. Na podstawie jej długości ustala się położenie poszczególnych progów. Najbardziej popularne są modele, w których długość menzury wynosi 648 mm. Im będzie ona dłuższa, tym progi będą bardziej rozłożone, a w konsekwencji gra trudniejsza i struny bardziej sprężyste.
Drewniane listwa, która zamontowana jest na górnej stronie gryfu gitar i połączona z korpusem instrumentu, to podstrunnica. Przyczepia się do niej metalowe sztabki, które określają progi (najczęściej jest ich 21, 22 lub 24). W kwestii wyboru najlepszego rozwiązania warto wziąć pod uwagę to, że im więcej progów będzie miała gitara elektryczna, tym większe będą możliwości instrumentu w kwestii brzmienia. Istotna będzie również krzywizna podstrunnicy. Najczęściej można spotkać modele cechujące się kątem nachylenia 16 stopni, a te, które posiadają wyższy kąt nachylenia nazywane są gitarami wyścigowymi.