gitara akustyczna i klasyczna – różnice historyczne
Gitary klasyczne i akustyczne powszechnie nazywane są pudłami i zwykłymi gitarami, jednak nie należy traktować ich równorzędnie. Występują bowiem między nimi znaczące różnice, które są odczuwalne dla każdego, kto spróbuje na nich zagrać. Dostrzegą je nie tylko profesjonalni gitarzyści, ale również osoby totalnie początkujące, które wezmą je w swoje ręce i spróbują wydać ich pomocą jakikolwiek dźwięk.
Gitary klasyczne i gitary akustyczne – historia pochodzenia
Gitara klasyczna jest instrumentem, który pojawił się po raz pierwszy w hiszpańskiej tradycji muzycznej i jego wynalezienie przypisuje się Katalończykom. Już od starożytności używano tam bowiem instrumentów szarpanych, z których pochodzi klasyk. Pierwsze wzmianki na temat gitary pochodzą z XIII wieku, a renesansowy muzyk i teoretyk Johannes Tinctoris opisał gitarę jako instrument szarpany, który posiada cztery struny. Vincente Espaniel dodał gitarze klasycznej piątą strunę, a kolejna – szósta, pojawiła się w XV wieku. Instrument ten cieszył się ogromnym powodzeniem na salach koncertowych i na salonach największych monarchów przez wiele lat. Wyparł go dopiero znacznie cięższy i większy instrument – fortepian. Obecnie znana nam forma gitary klasycznej posiada większe pudło niż pierwowzór oraz wachlarzowe belkowanie.
Gitara akustyczne pojawiły się znacznie później, bo dopiero w XIX wieku. Amerykańscy przemysłowcy, który inspirowali się mocno europejskimi wzorcami, stworzyli nowy typ gitary klasycznej. Początkowo zastosowali w niej struny jelitowe, chociaż obecnie znacznie częściej można spotkać się ze strunami stalowymi. Akustyk to instrument głośniejszy i posiadający większą zdolność przebicia niż klasyk. Jego brzmienie jest niezwykle dźwięczne i wyraziste. Klasyk brzmi nieco cieplej i łagodniej.
Różnice w budowie gitary klasycznej i akustycznej
Gitara klasyczna z początków XX wieku posiadała struny wykonane z jelit, które obecnie zostały zastąpione strunami nylonowymi, które często owijane są cienkim, srebrzystym lub złocistym drucikiem. Gitara akustyczna posiada struny stalowe, co daje jej znacznie większe możliwości w sferze głośności. Gitara klasyczna ma natomiast taką konstrukcję, która nie byłaby w stanie wytrzymać naciągania strun stalowych. Gitara akustyczna pierwotnie służyła do akompaniamentu, gdyż charakteryzował ją węższy i ułatwiający grę akordami gry oraz większe, głębsze, zwiększający natężenie dźwięku pudło rezonansowe. Gitary klasyczne zawsze posiadają nylonowe struny, a zastosowanie strun stalowych sprawiło, że brzmienie gitary akustycznej jest dźwięczne, metaliczne, utrwalone na wielu koncertach, płytach.
Gitara akustyczna cechuje się ponadto mniejszą szerokością gryfu, co powoduje spadek odległości pomiędzy strunami sprawia, że trudniej ćwiczyć na niej techniki palcowania, które to z kolei są nierozerwalne z gitarą klasyczną. Struny metalowe wywołują większe natężenie, przez co konieczne było wzmocnienie gryfu prętem, który biegnie przez całą jego długość. Akustyk posiada regulowane wygięcie gryfu, co znacznie podnosi komfort gry na instrumencie oraz ma wpływ na intonację strun. Mostek jest tutaj znacznie solidniejszy niż w jego klasycznym odpowiedniku.
Na gitarze klasycznej trzeba grać w pozycji siedzącej, gdyż pozwala to na wspomaganie się podgitarnikami i podłokietnikami, a czasami również podnóżkami. Akustyk zostawia w tej kwestii dowolność, gdyż profil podstrunnicy w gitarze akustycznej jest zupełnie inny – odchodzi od linii prostej i zawsze stanowi łuk opisany na okręgu, posiadający różne średnice, wyrażane w calach.
Gitara klasyczna a akustyczna – różnice w materiałach
Zarówno gitary klasyczne, jak i gitary akustyczne wytwarzane są z podobnych gatunków drewna. Najczęściej wierzch pudła rezonansowego w gitarach akustycznych wykonany jest z drewna świerkowego, a ich tył i bok z mahoniu. Można spotkać również gitary akustyczne wykonane z cedru, klonu, jesionu, klonu czy nato. Gitary klasyczne posiadają dodatkowo na wierzchu pudła sosnę, a ich bok i tył wykonane są zwykle z sapellii,agathis. Gryf zarówno w przypadku gitar akustycznych, jak klasycznych, najczęściej wykonywany jest z klonu, mahoniu, palisandru.
Czym różni się gitara akustyczna od klasycznej? – najważniejsza różnica
Tak jak pisałem wyżej, chyba najważniejszą różnicą są struny, których używamy dla gitary klasycznej i akustycznej. Jeszcze raz napiszę, w gitarze klasycznej zakładamy wyłącznie struny nylonowe, a w gitarze akustycznej struny metalowe. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o strunach do gitary bądź zastanawiasz się nad kupnem nowych strun, przejdź do artykułu struny do gitary i sprawdź co dla Ciebie będzie najlepszym wyborem. Zasada doboru strun nigdy nie powinna być naruszana.
Wszystkie te cechy opisane w powyższym artykule mają wpływ na brzmienie, wykorzystywane techniki gry oraz jaki rodzaj wykonywanej muzyki chcemy uzyskać.
Gitara klasyczna czy akustyczna – co wybrać? Informacje dla początkujących
Jeśli jesteś początkującym i myślisz, co będzie lepsze gitara akustyczna czy klasyczna, podpowiadamy, że Twoją pierwszą gitarą powinien być klasyk, mimo tego, że panuje opinia, że służy on wyłącznie do grania muzyki poważnej. Klasyk brzmi łagodniej i ciszej, gdyż posiada nylonowe struny, które znacznie łatwiej odciskają się od progów i nie niszczą opuszków palców. W gitarach klasycznych szerokość gryfu jest większa niż w akustykach. Nawet jeśli gra ona ciszej, można do niej podłączyć takie akcesoria jak wzmacniacz i odpowiednie efekty gitarowe, które pozwolą uzyskać pożądany dźwięk podczas grania. Ostateczną odpowiedź na pytanie – gitara akustyczna a klasyczna powinno przynieść przetestowanie obu instrumentów.
Czy różni się gitara klasyczna od akustycznej - film
A może chcecie obejrzeć film i zobaczyć na żywym przykładzie różnice między gitarą akustyczny i klasyczną? Ja polecam świetne video od muzyczny_pl. Ten film pomoże wam rozwiać wszelkie wątpliwości na temat wyboru gitary.